Commons:Bar

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search


Shortcut
This project page in other languages:
Powyżej znajdują się linki do stron dyskusyjnych Commons w innych językach, natomiast w ramce po lewej znajdują się linki do stron Wikipedii w różnych językach.

A time for a cup of coffee.jpg

Witamy


Strona ta przeznaczona jest dla polskich użytkowników Commons i ma służyć do dyskusji na temat tego projektu. Możesz tu zgłaszać wszelkie pomysły na temat rozwoju projektu, a także np. braki w tłumaczeniach.

Często zadawane pytania (FAQ):

 1. Wandalizm/zabezpieczenie grafiki - w sprawach wandalizmów, zabezpieczania grafik lub innych wymagających interwencji administratora, przejdź do Commons:Administrators' noticeboard i zostaw tam wiadomość. Można również wejść na kanał IRC #wikimedia-commons na freenode.net.
 2. Naruszenia prawa autorskiego - jeśli sądzisz, że któryś plik narusza prawa autorskie, nie pisz na tę listę, tylko na Commons:Deletion requests. Jeśli nie masz pewności co do stanu prawnego tego pliku, to najpierw poproś o wyjaśnienie na Commons talk:Licensing.
 3. Reguły - jeśli chcesz zapytać, dlaczego niewolny/niekomercyjny materiał nie jest dozwolony na Wikimedia Commons i chcesz zasugerować, że jego akceptacja byłaby dobra, to nie pisz tu. Szkoda twojego czasu. Jedna z podstawowych zasad Wikimedia Commons brzmi: „dozwolone są tylko wolne materiały.” Prosimy o przyjęcie tego samoograniczenia tak, jak zasady NPOV w Wikipedii.
 4. Czym jest Commons - jeśli masz pytanie dotyczące Commons i jego działania, to możesz zadać pytanie na Commons:Help desk.
 5. Inne często zadawane pytania...


Rysunek Gräf&Stift GZ18D[edit]

Szanowny Panie

Ja chciałbym usunąć rysunek pod tytułem https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gr%C3%A4f%26Stift_GZ18D.png z powodu duplikatu.

Z poważaniem.

Anka Kowalska[edit]

Poproszę kogokolwiek o stworzenie kategorii. Jedna fotografia jest ponadto mylnie w kategorii "Anna Kowalska" - nalezy jej zmienić opis. Nie umiem stworzyć kategorii na Commons. Dziękuję.Category: Anka Kowalska

Zaproszenie zbliżającej się dyskusji na temat wyborów do Rady Powierniczej[edit]

Możesz znaleźć tę wiadomość przetłumaczoną na inne języki na Meta-wiki.

Rada Powiernicza Wikimedia Foundation informuje o zapraszeniu do wyrażenia opinii na temat nadchodzących wyborów do Rady Powierniczej w 2022 roku. Dyskusja oraz zbieranie opinii odbędą się w dniach 7 stycznia - 10 lutego 2022 roku.

Szczegóły zostaną dopracowane w tygodniu poprzedzającym dyskusję, ale potwierdziliśmy już co najmniej dwa pytania, które zostaną zadane społeczności w celu uzyskania informacji zwrotnej:

 • Jaki jest najlepszy sposób na zapewnienie sprawiedliwej reprezentacji społecznościom rozwijającym się w Radzie Powierniczej?
 • Jak (w jaki sposób?) kandydaci powinni (lub NIE powinni) angażować się podczas wyborów?

Prawdopodobnie do dyskusji zostanie dodane jeszcze jedno lub dwa pytania. Zespół Movement Strategy and Governance przedstawia jednak już znane pytania wcześniej, chcąc dać czas członkom społeczności i afiliantom na rozważenie i przygotowanie pomysłów na podstawione wyżej pytania przed rozpoczęciem dyskusji. Przepraszamy, że w tym momencie nie mamy jeszcze pełnej listy pytań.

Nie chcemy przytłaczać społeczności prośbami. Naszym celem jest poinformowanie Was o trwających procesach oraz zebrać oferowaną przez Was informację zwrotną.

Czy potrzebujecie pomocy w zorganizowaniu lokalnych spotkań/konwersacji podczas tej dyskusji?

Jeśli tak, to proszę o kontakt ze mną, zespołem Movement Strategy and Governance team na Meta-wiki, w serwisie Telegram, lub przez email (msg(_AT_)wikimedia.org).

Odezwijcie się, jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości. Zespół Movement Strategy and Governance będzie pracował w okrojonym składzie w pierwszych dniach roku. Prosimy o wybaczenie opóźnień w odpowiedziach. Zdajemy sobie również sprawę, że niektórzy członkowie społeczności i afilianci są offline podczas grudniowych świąt oraz na przełomie roku. Przepraszamy, jeśli nasza wiadomość dotarła do Was w czasie, gdy świętujecie i nie jesteście dostępni.

Z wyrazami szacunku,

MNadzikiewicz (WMF) (talk) w imieniu Zespołu Movement Strategy and Governance


Dyskusja na temat tegorocznych wyborów do Rady Powierniczej została otwarta[edit]

Możesz znaleźć tę wiadomość przetłumaczoną na inne języki na Meta-wiki.

Dyskusja na temat tegorocznych wyborów do Rady Powierniczej została otwarta i będzie trwać do 7 lutego 2022 roku.

Podczas tej dyskusji, zespół Movement Strategy and Governance przyjmuje inne podejście niż podczas dyskusji z początku 2021 roku. Zamiast gotowych (przygotowanych przez Wikimedia Foundation) propozycji, dyskusja opiera się na kluczowych pytaniach zadanych przez Radę Powierniczą. Pytania zostały stworzone na podstawie informacji zwrotnych dotyczących wyborów do Rady Powierniczej w 2021 roku. Ich celem jest zainspirowanie do wspólnej rozmowy i wspólnego tworzenia propozycji dotyczących tych kwestii.

W ramach niniejszej dyskusji zadane zostały dwa pytania:

 1. Jaki jest najlepszy sposób na zapewnienie społecznościom rozwijającym się sprawiedliwej reprezentacji w Radzie Powierniczej? Rada Powiernicza zauważyła potrzebę wyboru kandydatów, którzy reprezentują pełną różnorodność ruchu Wikimedia. Przeszłe procesy wyborcze faworyzowały wolontariuszy z Ameryki Północnej i Europy.
 2. Jak (w jaki sposób?) kandydaci powinni (lub NIE powinni) angażować się podczas wyborów? W przeszłości kandydaci do Rady Powierniczej jedynie wypełniali aplikacje oraz odpowiadali na pytania społeczności. W jaki sposób wybory mogą zapewnić odpowiednie zapoznanie się z kandydatami, jednocześnie szanując ich status jako wolontariuszy (m.in. dostępność czasowa)?

Prawdopodobnie do powyższej puli zostanie zadane dodatkowe pytanie dotyczące procesu (s)elekcji. Treść pytania jest jeszcze dyskutowana, ale nie powinno to powstrzymywać dyskusji na już zadane pytania. Mamy nadzieję, że Rada Powiernicza przygotuje ostatnie pytanie w ciągu kilku dni.

Dołącz do dyskusji na Meta.

Zapraszam również do odpowiadania poniżej, w tym wątku.

Z wyrazami szacunku,

Zespół Movement Strategy and Governance MNadzikiewicz (WMF) (dyskusja) 15:48, 13 sty 2022 (CET)

Nowe informacje o Ulepszeniach interfejsu[edit]

Cześć. Chciałbym przedstawić wam nowe informacje o projekcie zwanym Ulepszenia interfejsu (Vector 2022), nad którym zespół Web z Wikimedia Foundation pracuje już od kilku lat. Praca nad nim dobiega końca! 🎉

Chcielibyśmy, żeby te zmiany stały się domyślne dla wszystkich czytelników i edytorów na wszystkich wiki. W ciągu kilku tygodni rozpoczniemy rozmowy na większej liczbie wiki, w tym na tej. 🗓️ Chętnie przeczytamy Wasze sugestie!

Celem tego projektu jest uczynienie interfejsu bardziej przyjaznym i komfortowym dla czytelników przy utrzymaniu użyteczności dla zaawansowanych użytkowników. Na projekt składa się seria poprawek różnych funkcji, które mają za zadanie ułatwić między innymi: przyswajanie treści, poruszanie się po stronie, wyszukiwanie, zmianę wersji językowych, korzystanie z zakładek strony czy z menu użytkownika. Ulepszenia są już domyślnie widoczne dla czytelników i edytorów na około 30 wiki, w tym na Wikipediach po francusku, portugalsku i po persku.

Zmiany dotyczą tylko skórki Vector. Użytkownicy Monobooka czy Timeless nie zauważą różnicy.

Najnowsze funkcje
 • Spis treści - nasza wersja jest w zasięgu, łatwiej zrozumieć kontekst strony i poruszać się po stronie bez przewijania. W tym tygodniu będziemy ją testowali na pilotażowych wiki. Jest też dostępny dla edytorów, którzy indywidualnie włączyli sobie Vectora 2022.
 • Narzędzia strony - obecnie w menu bocznym (sidebarze) są dwa rodzaje linków. Są takie związane z konkretną stroną (np. Zmiany w linkowanych) i takie związane z całą wiki (np. Ostatnie zmiany). Rozdzielimy te dwie grupy linków w dwa menu.
Jak włączyć ulepszenia
 • Można włączyć zmiany indywidualnie w zakładce widoku w preferencjach, zaznaczając pole "Vector (2022)". Jest też możliwość włączyć je na wszystkich wiki, korzystając z globalnych preferencji.
 • Na wiki, gdzie zmiany są domyślne dla wszystkich, zalogowani użytkownicy mogą zawsze przełączyć się na starego Vectora 2010. Umieściliśmy łatwo dostrzegalny link w menu bocznym Vectora 2022.
Dowiedz się więcej i dołącz do naszych wydarzeń

Jeżeli chcesz obserwować postępy projektu, zasubskrybuj nasz newsletter. Możesz przeczytać strony naszego projektu, sprawdzić nasze FAQ, napisać na naszej stronie dyskusji lub dołączyć do spotkania z nami online.

Dziękujemy! SGrabarczuk (WMF) (dyskusja) 19:58, 20 June 2022 (UTC)[reply]