Platforma do przetwarzania i analizy danych w oparciu o LUNA - język programowania z unikalną jednoczesną reprezentacją tekstową i graficzną.
W ramach projektu opracowana zostanie druga generacja języka programowania LUNA oraz dedykowane środowisko przetwarzania danych, które ma szanse zmienić sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje z danymi. W rezultacie stworzony zostanie nowy produkt – LUNA PaaS (Platform as a Service), chmurowa platforma umożliwiająca interaktywne przetwarzanie i wizualizację danych. LUNA jest funkcyjnym językiem programowania z podwójną reprezentacją składni. Owa podwójna reprezentacja jest unikalną w skali światowej cechą, pozwalającą na tworzenie oprogramowania zarówno poprzez pisanie kodu, jak i poprzez wizualną edycję grafu przepływu danych. Kompilator LUNY wykorzystuje wiele nowatorskich rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa i optymalizacji oprogramowania. Mechanizmy te pozwalają LUNIE na automatyczne dowodzenie bezpieczeństwa oprogramowania oraz na rzadko spotykane optymalizacje, takie jak w pełni automatyczne zrównoleglanie obliczeń pomiędzy dostępne CPU / GPU. W ramach projektu planujemy prace B+R prowadzące do zwiększenia możliwości języka i wydajności programów wynikowych. Planowany jest szereg prac badawczych w zakresie poprawy jakości rozpoznawania typów (ang. type inferencer), opracowania generatora wydajnego kodu maszynowego (JIT, LLVM), lepszej automatyzacji zrównoleglania obliczeń oraz dalszego rozwoju reprezentacji wizualnej. Środowisko Luna PaaS zostanie zaprojektowane, zaprototypowane i przetestowane na grupie docelowych użytkowników. Opracowane zostaną narzędzia (biblioteki) dedykowane pierwszym domenowym zastosowaniom (data science). Rezultat projektu zostanie skierowany do profesjonalistów z branż Data Science (w tym Big Data) oraz IoT, a także przedsiębiorstw świadczących usługi programistyczne w tym zakresie. New Byte Order będzie również samodzielnie świadczyć usługi doradcze, tworząc dedykowane oprogramowanie i data processing pipelines wykorzystując język LUNA.
Projekt jest realizowany przez New Byte Order Sp. z o. o., współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego: Inteligentny Rozwój 2014-2020; Osi priorytetowej: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa; Działania Projekty B+R przedsiębiorstw; Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa. Wartość projektu wynosi 5 686 560 zł, wartość dofinansowania 4 297 308 zł.